News z Expo 2015, z expedic i manufaktury
Deštný prales poslední etapy Ostrovní expedice... jsme v tom po krk!
Pátek, 16 Září 2016 10:16

Trinidad & Tobago. Zapomenutý ráj Malých Antil na rozhraní Karibského a Sargasového moře.  
Konečně! Deštný prales! Nejstarší rezervace na světě.

Ty dechberoucí i děsuplný zvuky zároveň, na které si vzpomínám z dokumentů o přežití…, stále okolo cosi padalo, praskalo a pršelo, stromů koruny nevidět a nebe zmizelo, stíny vzlétaly, šplhaly i proklouzávaly za zády, pod nohami…. všude! Jen vlhko, dusno a pot nepříjemně štípající do očí.

Bez přestání po kotníky v blátě, co domovem útočných formací moskytů, které už nemělo cenu ani odhánět a… do toho fotit.

Normální lidi do horského jezírka, které jsme našli pod kaskádovými vodopády, mezi ty potvory pod hladinou svištící sem a tam, a to ani nechci vědět, co tam bylo různě poschováváno za šutry a pod kořeny, prostě a jednoduše nevlezou. Ani kdyby museli. Navíc, do tý ledový vody po pochodu v podnebí „vzor finská sauna“! Bože můj, kde bych tam pro toho blázna hledala defibrilátor! Stačilo mi, jak vypadal po zážitku s kreolskou dívkou, co měla mezírku mezi zuby a nohy gazel, když ji fotil na útesech :-) Ano, uhádli jste, už nějakou dobu jsme na Závětrných ostrovech kousek od Venezuely.

Už i náš sedmiměsíček se podřizuje drilu spartské výchovy…
Ronja, dcera loupežníka do školky nikdy nepůjde, raději touhle cestou dál.
Dobrý den všem a potvrzuji, na FB toho je opět podstatně víc.

 
Příběh psaný do vody… Ediční plán 2016, a čest být opět AAA autorem!
Úterý, 16 Srpen 2016 20:32

Západní pobřeží Orknejí, tzv. Severních ostrovů Skotska, lehce před jedenáctou v noci. Zapadá slunce. Pokouším se napsat další stránku Příběhu psaného do vody, vzadu v dodávce muž uspává Miu a E-lišku, a přede mnou se odehrává nejkrásnější představení úžasného divadla jménem svět. Zapadá slunce.

Blik. V emailu mi přistane odkaz od jedné z vás, že… Ediční plán MF pro podzim a zimu 2016 je na světě. První v naučné literatuře, AAA autor, prezentační dvoustránka. No pane! Tak v listopadu! Já už se nemohu dočkat, ale vím, co všechno nás, můj tým, moji rodinu ještě čeká, než odevzdám poslední stránku, poslední fotku a budu nedočkavě vyhlížet kurýra z tiskárny…

Moc se těším, až se mi první čtenáři ozvou a vrátí mi to, proč jsem byla devět měsíců na cestách, proč právě teď a tady, v té dodávce na sedačce spolujezdce píšu…

Ediční plán MF

 
Po osmi měsících Ostrovní expedice finišuje... jsme v cílové rovince!
Pondělí, 08 Srpen 2016 07:00

Opět on the road, a… poslední dva měsíce „prázdnin“. Přesněji poslední tisíce kilometrů Volvo & Blanka Milfait Rallye 2016. Držte nám palce, prosím!

Na rozhraní Severního moře a Atlantiku se nachází nejsevernější skotské ostrovy. Vlastně souostroví desítek ostrovů jménem Shetlandy. Mírné počasí díky Golfskému proudu mne nalákalo, nebude tak zle. Uvaříme bobule s pivem z Valhally! To bude panečku marmoška pro pořádně divoký chlapy! A věřím, že i holkám bude chutnat! Ale Shetlandy mne lákají ještě z jednoho důvodu, jsou respektovanými tištěnými průvodci označovány jako šesté nejméně lidmi dotčené místo na světě… však na některých ostrovech souostroví žijí jen desítky velmi soběstačných ostrovanů. No pane!

Poté lodí dolů, směr Prasečí ostrovy. Tedy, přesněji souostroví Orkneje. Neolitický svět. Nejzachovalejší v Evropě. Další kouzlo našeho předposledního cíle! Chtěla bych zavítat na ostrov Gairsay, obydlený jednou jedinou rodinou, která má výsostné právo vydávat vlastní poštovní známky! To je můj kraj :-) Uvaříme spolu marmeládu těch nejodvážnějších lidí.

Jedním z posledních trajektů expedice se dostaneme ještě níže, na Na h-Eileanan a-staigh, a po několika dnech pak přeplujeme Hebridským mořem na Innse Gall. Ano, Vnitřní a Vnější Hebridy s mýtickým An t-Eilean Sgitheanach, Okřídleným ostrovem, který možná znáte pod jménem Skye.

Těším se! Obě holky v autě, stan k tomu, vařič a mísu na marmeládu. Pohory, sekeru a foťák. Expedice zde pomalu končí.

V Irském moři pak navštívím tajemný malý ostrov, kam turisté nesmí. Seznámím se s prastarou odrůdou jabloně, co je chráněná jako královské klenoty, a u mladé paní Lynch uvařím poslední evropskou expediční marmeládu.

……………………………

Konec září nás zastihne kdesi v Polynésii. Asi. Nebo Mikronésii, možná Indonésii či v Malajsii? Sama nevím. A jak znám pana P., dovím se to až na letišti :-) Tam definitivně hodím do marmeládové mísy poslední ovoce expedice. Napíšu poslední řádky Příběhu psaného do vody a vrátím se ro reality všedních dnů. Na jak dlouho?

 
E-liška Anna je tu s námi 3 roky. Nevěříte?
Středa, 13 Červenec 2016 20:40

Ušmudlané dítě stojící opřené o milíř, kde si připravujeme dřevěné uhlí na těžší časy. V ručkách zesláblých dětskou prací od nevidím do nevidím (je tu Polární noc) třímá otlučený ešus, a se slovy... to jsou naše těstovinky maminko, mi nabízí k snědku jehličí a kůru na kousky lámanou. Kručí mi v břiše. Pravda je, že hodinu máčené ve vodě s borůvkama se to dá i spolknout.

V kobce je celý den tma. Svíček máme málo. Když otevřeš poklop, abys vyvětral, nalítne dovnitř letka komárů. Též hladová. Nevybereš si. Čoud z otevřeného ohně pálí do očí celou noc, nikdy nevíš, kdy začne hořet i chatrné lože z listí a prken, co vyplavila velká voda. Chvilku nedáváš pozor a pavouci se procházejí po holých zádíčkách snících holčiček, co zaspávají na starých ovčích houních dobu. Ano, tu dobu, co slávou a úspěchem neposkvrněná. Oči se mi klíží únavou. Budou čtyři hodiny ráno.

Ta E-lišky očka jsou „vševypovídající“, viďte :-) Však svět není růžový, je jaký si ho uděláš! Milujeme se.

Ano, měla narozky, včera. Třetí. A je asi poznamenaná, bo se narodila v dodávce na dálnici, svůj pokojík na Pohoří viděla jednou na týden, tři roky cestuje chuděra po světě, hračky jí nekupujeme a bonbón říká zmrzlým jahodám. Jiné děti slaví u Mekáče nebo zavalené dárky z barevných obchodů, E-liška si vymínila chaloupku z mechu, klacíků a bláta. Půjčil nám ji hodný skřítek v Mattisově lese. Kdesi ve švédské divočině. A protože je dětská práce nejlevnější, dostala dárkem dva první kastrůlky Mauviel :-)

Ale kdepak, nekecám, koukněte na video z naší nové chýše TADY.

Nebo na fotky z rána po oslavě ZDE.

P.S. Přiznávám, zuby si ten večer nečistil nikdo, a nohy zůstaly od borůvek nemyté. Nemáme boty.

 

Bohužel jsem fotky i video dala dřív na FB, než sem. Nebyl po ruce počítač… Kdo na FB není, neuvidí, pravda, kde je pravda.

 
«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Strana 1 z 83
Nae dobroty
TOPlist